Pro 1. stupeň základních škol

1. EVL Želivka - seznamte se

Vodárenská nádrž Švihov není jen zdrojem pitné vody pro více jak 1,5 milionu lidí, ale také lokalitou světového významu. Proto zde byla vyhlášena Evropsky významná lokalita Želivka. Lokalita zahrnuje vodní plochu samotné přehradní nádrže Želivka - Švihov, hráz přehrady a část strmých skalnatých svahů, přiléhajících k vodní hladině. V rámci programu se žáci seznámí s různými způsoby ochrany přírody, poznají zdejší chráněné druhy a dozví se, jak oni sami mohou přispět k jejich ochraně.

Výukový program byl vytvořen v rámci projektu LIFE for Minuartia - Život pro kuřičku (LIFE15NAT/CZ/000818), který je realizován s finančním příspěvkem Evropské unie, programem Life a s finančním příspěvkem Ministerstva životního prostředí ČR.

      

Délka programu: 60 min (včetně krátké přestávky během programu)
Doporučený věk účastníků: 3. - 5. třída
Poznámka: s sebou doporučujeme pohodlné oblečení s ohledem na aktuální předpověď počasí - výukový program probíhá v okolí Vodního domu

 

 

2. Voda kolem nás

 

Odkud se bere voda? Jak vlastně vzniká mrak? Je pára voda? To a ještě mnohem víc se děti dozví během našeho programu, který se dotkne i ekologického znečištění vod. Žáci v rolích badatelů zkusí přefiltrovat znečištěnou vodu, pomocí dalších pokusů odhalí různé vlastnosti vody a na závěr si během paměťové hry připomenou, na co všechno vlastně vodu potřebujeme.

 

Délka programu: 60 min
Doporučený věk účastníků: 1.-3. třída
Poznámka: interiér Vodního domu


3. Vodník Švihák a jeho breberkyMůže chytit vodník blechy? Jak vlastně taková vodní blecha vypadá a čím se živí? Programem děti provází místní vodník Švihák, se kterým se děti vydají na dobrodružnou výpravu. Společně nahlédneme pod vodní hladinu a nalovíme rozmanité vodní organismy, které prozkoumáme lupami či mikroskopy. Zjistíme, kdo je to chrostík nebo čím se živí vodní blecha.

Délka programu: 90 minut
Doporučený věk účastníků: 1.-5. třída
Poznámka: exteriér Vodního domu, pouze září a duben - červen, doporučujeme vhodné oblečení na ven, holínky nebo crocsy.


4. Trampoty bolena Bolka

 

Má bolen dravý z něčeho bolení hlavy? Co má společného vydra, ledňáček a rak?  Program provede žáky rozmanitými vodními biotopy včetně jejich živočichů, zaposloucháme se do zvuků přírody, propleteme se pavučinou potravních vztahů a na "vlastní smysly" zažijeme komentované krmení raků.

Délka programu: 90 min
Doporučený věk účastníků: 3.-5. třída
Poznámka: interiér Vodního domu