Pro 1. stupeň základních škol

1. Voda kolem nás


Odkud se bere voda? Jak vlastně vzniká mrak? Je pára voda? To a ještě mnohem víc se děti dozví během našeho programu, který se dotkne i ekologického znečištění vod. Žáci v rolích badatelů zkusí přefiltrovat znečištěnou vodu, pomocí dalších pokusů odhalí různé vlastnosti vody a na závěr si během paměťové hry připomenou, na co všechno vlastně vodu potřebujeme.

Délka programu: 60 min
Doporučený věk účastníků: 1.-3. třída
Poznámka: interiér Vodního domu


2. Vodník Švihák a jeho breberkyMůže chytit vodník blechy? Jak vlastně taková vodní blecha vypadá a čím se živí? Programem děti provází místní vodník Švihák, se kterým se děti vydají na dobrodružnou výpravu. Společně nahlédneme pod vodní hladinu a nalovíme rozmanité vodní organismy, které prozkoumáme lupami. Zjistíme, čím se živí vodní blecha, kdo je to chrostík a na závěr si děti na památku vyrobí jeho larvičku.

Délka programu: 90 minut
Doporučený věk účastníků: 1.-5. třída
Poznámka: exteriér Vodního domu, pouze září - říjen a duben - červen, doporučujeme vhodné oblečení na ven, holínky


3. Trampoty bolena Bolka


Má bolen dravý z něčeho bolení hlavy? Co má společného vydra, ledňáček a rak?  Program provede žáky rozmanitými vodními biotopy včetně jejich živočichů, zaposloucháme se do zvuků přírody, propleteme se pavučinou potravních vztahů a na "vlastní smysly" zažijeme komentované krmení raků.

Délka programu: 90 min
Doporučený věk účastníků: 3.-5. třída
Poznámka: interiér Vodního domu