Všechny aktuality

U Vodního domu bylo vysazeno čtyři sta vzácných kuřiček hadcových

aktuality

1.10.2017

Kuřička hadcová je světovým endemitem - na celém světě roste pouze na dvou místech na Podblanicku. Větší z těchto stanovišť se rozkládá na břehu přehradní nádrže Švihov (Želivka) poblíž obce Borovsko, kde se hornina se zvláštním názvem hadec vyskytuje.

Součástí aktivit na záchranu vzácné kuřičky je kromě péče o stanoviště, kde se kuřička přirozeně vyskytuje také vytvoření záchranné genofondové populace, tzv. ex-situ ochrana.  K tomuto účelu byly zbudovány dvě hadcové skalky u Vodního domu, na kterých se přirozeně vyvinula hadcová vegetace.  Rostlinky kuřičky byly předpěstovány v Botanickém ústavu Akademie věd ČR. Po vyklíčení byly přesazeny do hadcové půdy a po několika měsících vysazeny do hadcové vegetace na skalách. Pěstování rostlin přímo v hadcové půdě v prostředí s vegetaci je velmi důležité pro uchování adaptací kuřiček na specifické hadcové prostředí. Jen takto pěstované záchranné populace jsou pak vhodné pro případný návrat druhu do přírody v případě vyhynutí.

Záchranná populace byla vytvořena v rámci projektu LIFE for Minuartia - Život pro kuřičku (LIFE15 NAT/CZ/000818), který je realizován s finančním příspěvkem Evropské unie, programem Life a s finančním příspěvkem Ministerstva životního prostředí ČR. Projekt běží od 27. 7. 2016 do 31. 12. 2020 ve spolupráci Botanického ústavu AV ČR, ČSOP Vlašim a Ministerstva životního prostředí.

Autor: Mgr. Tereza Ptáčková
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: LIFE pro kuřičku


Připojené soubory
fotografie-2.jpg